פינת המעקב: מה שלומה של קאקו?

ב-3.1.14 מרדכי מיכאל זרצקי, בן 58, הגיע לתחנה המרכזית בת"א מצוייד בזוג מספריים. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, הוא הגיע לאזור התחנה עם מטרה ברורה - לדקור תינוק בשל צבע עורו השחור. מיכאל מצא את מטרתו, קאקו, תינוקת בת שנה וחצי בזרועות אימה יורדאנס, מבקשת מקלט שהגיעה מאריתריאה לפני כחמש שנים. יורדאנס,27, יצאה לסידורים באזור התחנה יחד עם קאקו התינוקת ובתה הבכורה, רות בת השלוש. זרצקי התקרב אליהן במהירות ודקר את קאקו בראשה עם המספריים שהביא עימו. הכל מול עיניהן של יוראדנס ורות.

בכתב האישום נטען כי זרצקי פעל "ממניעים גזעניים טהורים", שכן לאחר מעצרו הוא אמר לשוטרים: "אני שונא אותם, הם שחורים ועושים הרבה בלגן - תקפתי מחבלים שחורים. טרור שחור, גזע לבן." למרות חשד לעברות נוספות בעברו של זרצקי בניהן הצתה ואלימות, הוחלט לא להעמידו לדין בשל מחלת נפש.

מאז הדקירה ועד היום, הוריה של קאקו, יורדאנוס ומולו, מעבירים את זמנם בתורנויות בבית החולים. אחרי תקופה ארוכה בבית החולים היא הועברה למרכז שיקומי ממנו היא לעיתים יוצאת לביתה. קאקו חזרה להכרה, אך לפניה תהליך שיקומי ארוך שלא ברור מה יהיה בסופו. בצל הקשיים הרגילים שהינם מנת חלקם של מבקשי מקלט מאריתריאה שביקשו הגנה בישראל, מתווספת כעת גם הדאגה היומיומית לשלומם של בתם שנדקרה ובתם השניה שהייתה עדה לאירוע הטראומתי.

יתכן וזרצקי אכן לא אחראי למעשיו בשל מחלת נפש, אך נותרת השאלה מי אחראי למסרים אותם שינן היטב, "הם שחורים ועושים בלאגן" "אני שונא אותם" "מחבלים שחורים". זו שאלה שנותרה ללא מענה ובלי אף אחד שישא באשם.